Każdy stół wygląda znacznie piękniej, gdy nakryty jest atrakcyjnym i finezyjnym obrusem. Taki drobny i wcale niedrogi dodatek może w ogromny sposób zmienić wystrój stołu – miejsca, przy którym spotyka się cała rodzina, by spożyć posiłki lub po prostu porozmawiać. Ponieważ idą Święta Wielkanocy okazji do spotkań będzie znacznie więcej, tym bardziej warto zadbać o dekoracyjne bieżniki na stół. W poniższym tekście postaramy się przedstawić kilka sposobów na efektowne (i efektywne) ułożenie bieżnika.

Bieżniki na stół – czym są i jaka jest ich rola?

Bieżnik na stół to ciekawa alternatywa dla wszędobylskich obrusów. Istnieje między tymi nakryciami istotna różnica. O ile obrus zakrywa całą powierzchnię blatu, o tyle bieżnik, zgodnie ze swoją nazwą – „biegnie” wzdłuż krawędzi mebla, najczęściej dłuższej. Tradycyjnie ma formę prostokątną.

Bieżniki znajdują swoją genezę w kulturze ludowej. To właśnie na wsiach haftowano ręcznie, często bogato zdobione koronkami serwety, zdobiące stoły podczas ważnych uroczystości rodzinnych czy religijnych. Bieżnik na stole nie pełni jednak tylko roli dekoracyjnej, ale także chroni blat przed zabrudzeniami i zarysowaniami czy naczyniami z gorącą strawą.

Ciekawe sposoby na ułożenie bieżnika

Zacznijmy od tego, że poza samym ułożeniem bieżnika istotny jest także właściwy dobór jego rodzaju, materiału z jakiego jest wykonany oraz koloru. Powinien być dopasowany do ogólnej aranżacji wnętrza, w zależności od stylu w jakim zostało ono zaprojektowane. Dobra kompozycja to podstawa!

Przechodzimy do meritum sprawy. Sposobów na atrakcyjne ułożenie bieżnika jest tak naprawdę kilka. Przede wszystkim możemy ułożyć go bez żadnego podkładu, czyli bez obrusa. Uzyskamy w ten sposób ciekawy kontrast między blatem a tkaniną. Z racji zbliżających się Świąt warto jednak zestawić go z obrusem utrzymanym w klimatach Wielkanocy.

Bieżnik można poza tym ułożyć klasycznie, to znaczy wzdłuż dłuższego brzegu stołu. Ciekawym rozwiązaniem będą dwa bieżniki przebiegające obok siebie, równolegle. Innym sposobem nakrycia jest skontrowanie stołu poprzez ułożenie bieżników w poprzek blatu – należy zadbać wówczas, aby końcówki zwisały swobodnie poza krawędzie stołu. Intrygujące może być także skośne, nieco wyzywające umiejscowienie bieżnika na stole, co sprawdzi się doskonale w zestawieniu z wazonem lub koszem pełnym kwiatów.

Comments are closed.