Olbrzymi wybór w zakresie nowoczesnej stolarki okiennej stawia nas przed trudnym wyborem. Możliwe jest bowiem zakupienie klasycznych okien PCV w nowoczesnej odsłonie, jak również okien drewnianych czy drewniano-aluminiowych. Które z tych okien posiadają najlepsze parametry izolacji? Czym różnią się między sobą?

Okna drewniane – czy to dobry wybór?

Nie ma wątpliwości, że okna drewniane uważane są za jedne z piękniejszych i bardziej prestiżowych. Tworzone są one z wielką precyzją i dbałością o detale, wykorzystywane są zarówno w klasycznym, jak i tradycyjnym budownictwie. Okna z drewna posiadają nieco lepsze parametry związane z izolacją przed hałasem niż okna z plastiku. Warto mieć świadomość, że wybierając okna drewniane, konieczne jest zadbanie o ich odpowiednią konserwację. 

Czy okna drewniane należy malować?

Wiele mówi się o konieczności konserwacji okien drewnianych. Czy okna drewniane trzeba rzeczywiście co kilka lat malować? Okna drewniane, ze względu na swoją budowę, narażone są na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Brak konserwacji co kilka lat może prowadzić do ich rozwarstwiania, kruszenia, a co za tym idzie – do przedostawania się chłodu do wnętrza pomieszczeń. Regularne konserwowanie i malowanie okien może znacząco wydłużyć ich żywotność. 

Są jednak inne rozwiązania – nowoczesna stolarka okienna to m.in. okna drewniano-aluminiowe. Są to funkcjonalne okna, w których rdzeń wykonany jest z pełnego drewna o konstrukcji warstwowej. Drewno widoczne jest od strony wewnętrznej okien, czyli w pomieszczeniach. Na zewnętrz takie okna posiadają aluminiowe nakładki, która zabezpiecza przed wpływem czynników zewnętrznych. Dzięki nakładkom aluminiowym nie musimy martwić się o konieczność malowania drewna co kilka lat. Comments are closed.