Buty narciarskie są niezmiernie ważne. To dzięki nim można wiele godzin przebywać na stoku i dobrze się bawić, nie odczuwając zmęczenia. O czym należy pamiętać wybierając buty narciarskie damskie?

Czy buty narciarskie mają płeć?

Kompletując sprzęt narciarski wiele osób skupia się przede wszystkim na wybraniu odpowiednich nart. Często zapominamy o butach, które mają ogromne znaczenie. Trzeba jednak pamiętać, że to buty gwarantują komfort i jednocześnie oddziałują na narty. Zbyt luźny but narciarski to nie tylko utrata komfortu, ale również ograniczenie panowania nad nartami. Trzeba mieć również świadomość, że but narciarski damski różni się od męskiego.

Buty narciarskie damskie nie tylko mają mniejszą numerację, która dopasowana jest do wielkości stóp kobiet. Ważny jest również kształt buta, który jest węższy. Dotyczy to części stopy, jak i cholewy, która ochrania łydkę.

Buty narciarskie damskie mają cholewę, która rozszerza się delikatnie na łydce. Często również zapiętek jest usytuowany wyżej, co jest zgodne z budową anatomiczną kobiecej stopy.

Warto również pamiętać, że kobiety są bardziej wrażliwe na zimno. Buty narciarskie damskie zazwyczaj są wyposażone w dodatkowe ocieplenie. Polar, wełna merino czy ocieplina Thinsulate to najczęściej używane materiały.

Nie można zapomnieć o kwestii estetycznej. Buty narciarskie damskie maja elegancki design oraz ciekawa kolorystykę, na która kobiety zwracają uwagę. Warto zadbać, by na stoku czuć się komfortowo pod każdym względem.

Jak dopasować buty narciarskie?

Wybierając buty narciarskie należy mierzyć je na wypoczęte stopy. Bardzo ważne jest, by założyć buty, pozapinać je, a następnie ustawić się w pozycji narciarskiej, by zwrócić uwagę jak będą się zachowywały w trakcie jazdy, gdy nogi narciarza są ugięte i przesuwają się do tyłu.

Przymierzając buty narciarskie damskie powinno się mieć pierwsze odczucie, że są one delikatnie za małe. Po prawidłowym zapięciu butów oraz cofnięciu but powinien dopasować się do stopy, a wrażenie uciskania powinno minąć.

Błędem jest wybieranie butów narciarskich, lekko za dużych, by zmieściła się grubsza skarpeta. Za duże buty grożą utratą kontroli nad nartami, co może doprowadzić nawet do kontuzji.

Chcąc dopasować idealnie buty narciarskie warto skorzystać z termicznego dopasowania. Dzięki temu można mieć pewność, że but będzie idealnie leżał na stopie. Trzeba pamiętać, że narciarze spędzają w butach wiele godzin, nie zdejmują ich po każdym zjeździe. Niewygodne buty spowodują, że jazda na nartach nie będzie przyjemnością, a narciarz zamiast o szusowaniu będzie marzył o powrocie do schroniska.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty narciarskie damskie.

Comments are closed.