Kiedy rozpoczynamy lub chcemy rozpocząć przygodę z narciarstwem zjazdowym, zastanawiamy się zawsze, jaki będzie dla nas najbardziej odpowiedni sprzęt. Kiedy mówimy sprzęt, dotyczy to przede wszystkim dwóch rzeczy, czyli butów narciarskich oraz nart. Skupmy się na omówieniu zagadnienia butów narciarskich męskich.

Stylizacja a buty narciarskie męskie?

Kiedy musimy kupić buty narciarskie męskie, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt rzadko poruszany, a mianowicie chodzi tutaj o kwestie związane z wyglądem tych butów. Najczęściej możemy usłyszeć porady, że buty mają nie wyglądać, tylko mają jeździć i oczywiście jest to prawdą, ale nie do końca. Można to porównać z tym, w jaki sposób wybieramy samochód. Samochód też powinien jeździć, a nie wyglądać, a mimo wszystko, jeśli mamy wybór, to wolimy wybrać samochód, który wizualnie będzie nam bardziej odpowiadał. W przypadku butów analogia jest taka sama. Musimy jednak podkreślić, że kwestie estetyczne stoją na drugim miejscu, chociaż nie wolno całkowicie ich ignorować.

Rozmiar buta narciarskiego

Pierwszą rzeczą, jaką musimy dopasować, jest rozmiar buta narciarskiego. Buty narciarskie nie mogą być za duże ani zbyt małe. Jeśli but narciarski męski będzie za duży, wówczas nie będzie w prawidłowy sposób trzymał i stabilizował stopy, co może doprowadzić do nadwyrężenia mięśni oraz ścięgien, a jeśli but będzie naprawdę dużo za dużych, wówczas może nawet dojść do skręcenia kostki, mając nogę w bucie, co normalnie jest niemożliwe.

But nie może być za ciasny, ponieważ będzie wówczas utrudniał dopływ krwi do stopy, co będzie objawiało się szybkim marznięciem, drętwieniem oraz bólem. Kiedy mierzymy buty narciarskie, musimy mierzyć obydwa buty. Często jest to popełniony błąd, nawet w przypadku zwykłych butów, że mierzymy buty na jedną stopę i pomijamy fakt, że każdy człowiek ma jedną stopę większą od drugiej. Najlepiej jest mierzyć buty na większą stopę.

Sztywność buta narciarskiego

Kolejna sprawa to sztywność buta narciarskiego. Sprawa jest prosta. Początkujący powinni mieć buty miękkie, a im bardziej jesteśmy zaawansowani, tym wyższą sztywność buta powinniśmy wybierać. Jest tutaj pewna logika, która też sugeruje, że jeżeli na przykład jeździliśmy kiedyś na nartach, ale obecnie po długiej przerwie wracamy do jazdy, to nie powinniśmy traktować siebie jako osoby początkującej, wówczas możemy wybrać sobie buty na przykład o średniej sztywności. Dzięki temu zachowamy naprawdę dużo kontroli nad nartami, jednocześnie mając spory komfort.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/meskie-cat-19.

Comments are closed.